Image

Why is healthy food more expensive then junk food?

Am I the only one that has noticed that it is cheaper to buy junk food or fast food for your family then it is to buy healthy foods?
I want my children eating healthy fresh fruit, vegetables, meats and fish, but the costs keep getting higher and higher that it is harder everyday to cook healthy meals. To help I have turned my garden into a vegetable garden but that isn't the solution for all of us.

Last reply: 25th Jul 2014 / 36 replies / Post by theblues

Reply to this topic

Replies

monday16

Posted by: monday16
Posted: 16th Jun 2011

monday16 says: Yes it's true. My husband and I agree with you. We don't have any kids yet but it's getting expensive to buy healthy foods.

Try to get fruits and vegs from the market, it's not as expensive as the fruit shops & especially supermarket. If I'm desperate, I would buy frozen veg, they're actually better in quality because they're frozen (as in the vitamin contained in them).

Notice why the nation grew bigger and unhealthy these days? Because it gets too expensive to buy healthy meal. People with less money usually are unhealthy too because of this problem.

Growing your own vegs and fruits is a good solution, this would also teach the kids about fruits & vegs. I saw the Jamie Oliver School Diners documentation and I couldn't believe that kids does not know what asparagus & leek, they never tasted fresh strawberries. Reply

jjdrer

Posted by: jjdrer
Posted: 27th Jan 2014

monday16 says: Yes it's true. My husband and I agree with you. We don't have any kids yet but it's getting expensive to buy healthy foods.

Try to get fruits and vegs from the market, it's not as...

jjdrer says: Fruit and Veg. is sometimes several days old when it hits the supermarket shelves as some growers have the ability to put hte produce in cool rooms for a few days until taken to market or sold to supermarkets. A few years ago a relative of mine who was a truck driver took peas and other vegetables to a frozen food processor less than an hours drive away. When he got there he was asked if he knew if there was more crop being picked and loaded onto another truck as they were going to process them the same day. Some places snap freeze then by steaming them, admittedly in bulk -- not by blanching them directly in water which removes a fair amount of nutriment. In actual fact they have often have a lot more than those which have been stored in cool rooms. Some growers and store some types of Veg in coll rooms for several weeks. A lady I used to work for actually saw pumpkins in a cool room on racks that had been there for over 4 months. Reply

mummybear

Posted by: mummybear
Posted: 3rd Jul 2011

mummybear says: Yip it is true! The manufacturers know how to get their monies worth. They know that people like healthy, so they slap on the price knowing that people will buy it anyway because of how good it is for them.

Having your own vege garden is the best, shopping at markets is great or maybe that vege man on the side of the road if you have any in your area, they are cheap and good food.

Go fishing every now and then as a fun family outing and maybe some yummy fish to top off a good day. Do you know a farmer who sells meat? (Legally of cause) This could be cheaper than going to the shops. Reply

jjdrer

Posted by: jjdrer
Posted: 27th Jan 2014

mummybear says: Yip it is true! The manufacturers know how to get their monies worth. They know that people like healthy, so they slap on the price knowing that people will buy it anyway because of how good it...

jjdrer says: Raw Sugar is more expensive yet uses less processing. There are many foods like that.
Getting away from foods, fuel used in farm vehicles such as tractors, harvesters etc, and other road transport (it transports our food) is far more than unleaded petrol yet it is cheaper to refine. Even some of the oil companies will admit to that.
We are being ripped off because of the price of fuel over & over because of that. It all adds to the price of our food, whether it be fresh or processed in some way. Reply

silvafern

Posted by: silvafern
Posted: 6th Jul 2011

silvafern says: Let them eat rubbish! They will survive! Reply

Leo

Posted by: Leo
Posted: 25th Jul 2012

silvafern says: Let them eat rubbish! They will survive!

Leo says: If they eat to much rubbish your dentist bills will increase Reply

luckaholic

Posted by: luckaholic
Posted: 7th Jul 2011

luckaholic says: Its not really if you put some thought into it. I just got a huuuuge box of fruit and veg for $25 today, and best of all it was delivered to my home for free!!!
Some junk might be cheap, but its empty calories.....it doesnt fill you up.
We also buy our meat from a factory outlet butcher, it is much cheaper and tastes 1000 times nicer than supermarket rubbish!!! Reply

Leo

Posted by: Leo
Posted: 25th Jul 2012

luckaholic says: Its not really if you put some thought into it. I just got a huuuuge box of fruit and veg for $25 today, and best of all it was delivered to my home for free!!!
Some junk might be cheap, but...

Leo says: I agree but you can buy good fruit and veggies at the supermarkets you just need to look at it first. Same goes with meat. Reply

Dientedulce

Posted by: Dientedulce
Posted: 12th Jul 2011

Dientedulce says: It's true, the price of good, healthy food in the supermarkets is a disgrace! Thank goodness for the farmers' markets and independent fruit and veg shops. Not only are they selling fresher food that is better value for money, but I am happier supporting them than the big multinational supermarket chains. Reply

jjdrer

Posted by: jjdrer
Posted: 27th Jan 2014

Dientedulce says: It's true, the price of good, healthy food in the supermarkets is a disgrace! Thank goodness for the farmers' markets and independent fruit and veg shops. Not only are they selling fresher food...

jjdrer says: You will be pleased to know that not all supermarkets are multinational chains.
Foodland IGA Supermarkets and IGA Fresh Supermarkets (2 different banners) and all individually owned. They do their own buying. Some Store Owners have more than one store and have Managers in them. (e.g. in SA some Foodland IGA which do this are owned by Drakes, Romeos and Chapleys ---family owned businesses. There probably others. They are the ones I have personally had contact with during my working days). There are several others and I know there is some interstate too.---some under other banner names and individual names too. Reply

Dientedulce

Posted by: Dientedulce
Posted: 12th Jul 2011

Dientedulce says: It's true, the price of good, healthy food in the supermarkets is a disgrace! Thank goodness for the farmers' markets and independent fruit and veg shops. Not only are they selling fresher food that is better value for money, but I am happier supporting them than the big multinational supermarket chains. Reply

Greeneyes

Posted by: Greeneyes
Posted: 4th Aug 2011

Greeneyes says: I have also wondered why items such as brown rice or raw sugar (which are products made without as many procedures than their common buddies white rice or refined white sugar) are sold more expensive.

Surely it makes sense to sell products which are cheaper to produce (less procedures) for a cheaper price... This really annoys me as when I try to buy more healthy options, I am forced to pay more. Reply

Vinu

Posted by: Vinu
Posted: 12th Oct 2011

Vinu says: Junk food companies have a strong buying power that is one the reason it is cheap compared to individual buying of healthy food Reply

Captain  Slog

Posted by: Captain Slog
Posted: 28th Jun 2013

Vinu says: Junk food companies have a strong buying power that is one the reason it is cheap compared to individual buying of healthy food

Captain Slog says: Hello Everyone,
I'm back! Its been a while, but, I haven't had a MAil from the Cafe' for ages until now.
I'm very sorry, but I feel I must protest about the term "Junk Food." There is NO SUCH THING as "junk food," only JUNK thinking. FOOD is FOOD, unless some idiot has really well and truly turned it into junk by burning it, making a HUGE mess of it, making it unfit to eat, etc. You get the picture.
As for the companies implied, yes, they entice you to come and enjoy their meals, but, they MUST be good if everyone OVER EATS on them. People have MINDs and they chould know how to use them. It is up to them to control WHAT they eat and HOW MUCH they eat. But, to call the food they eat "junk" just because they over do it and they turn into something resembling Jabba The Hutt? That is very wrong!
The HEALTHIEST Burger I ever had was at McDonald's (I DON'T want to hear any put downs about this either!), and it is my all time FAVOURITE Burger. It is The McFeast. In case anyone isn't familiar with it, it is a Quarter Pounder with Cheese, Lettuce, Onion and Tomato. It mightn't sound like much, but, there is more Salad with that burger than you would ever get with any other. Its mostly Lettuce, but there is also a nice big slice of Tomato as well as nice chunks of chopped Raw Onion. LOVELY! Lately, the Grand Angus has appeared on the Menu, and that, too, is a very lovley burger, with just as much Salad.
I always go for the Burgers with lots of Salad with it. I occasionally have the other, too, but they are just Treats, and I never over do it. Besides, I only ever get there occasionally.
Its all a matter of PERSONAL choice. Its up to YOU to decide WHAT you eat and HOW MUCH.
KFC? Forget it! Very little Salad with it. I just DON'T go there. Only their burgers are making a slight difference. I haven't tried any, though.
And now? Pizzas. My favourite Pizzas are. . . . . Reply

Captain  Slog

Posted by: Captain Slog
Posted: 28th Jun 2013

Vinu says: Junk food companies have a strong buying power that is one the reason it is cheap compared to individual buying of healthy food

Captain Slog says: Supplimentary.
I forgot to mention, yes, the prices of Healthy Foods really are expensive. I mean, we ALL know what they are, don't we? Meat, Veges, Bread, Butter, Milk, Cheese, EVERYTHING we all rely on every day.
Dairy products are especially expensive. Just recently, I noticed that BUTTER has taken a HUGE hike in price again and returned to what it once was before Xmas. TARARUA Butter is now $6.99 per 500g. and ANCHOR, MAINLAND and Rolling Meadows are very close behind.
Milk is also very expensive with ANCHOR and its "Flash" new "Sun Proof' Bottle" is $4. for 2 Litres, whereas, BUDGET Milk is $2.98 per 2 Litres. I don't know if they still do it, but Congratulations to COLES for keeping their Milk prices at a permanent LOW Price of $2. per 2 Litres. I haven't had a Mail from them for ages, either.
Yesterday I noticed that Fresh Tomatoes had leapt from $3.50 per kilo to just under $10. per kilo. NZ Garlic is $24. per kilo, and Chinese Garlic of unknown quality, $2. per mesh tube of ten bulbs. It was reported that their garlic comes from many sources and some are even "cleaned" in Formaldehyde, sewerage, etc. I avoid it. It is recognised by the root end being cleanly scooped out with no roots at all, and the bulbs looking all nice and clean and uniform. DON'T TRUST it!
BREAD!!! Boy, are WE being taken for a ride!! The Bakery in New World and others. They charge like wounded bulls. Some loaves, like a simple Vienna are $3.99 each. They're very light and fluffy. Nothing really to them and they cost THAT much? Crikey, You could eat a WHOLE one as a Sub Sandwich and share it with a mate. Even worse are the "GlutenFree" Breads. They're the size of a brick and cost around $10. each! I really feel sorry for the people who have no choice but to eat those kinds of foods. They're being taken advantage of because of their Helath condition.
Be VERY CAREFUL of what you buy!! Sometimes you are actually paying for just THE NAME or Brand of a product. Read Rolls. $2. for Six. Same thing with a French Name, $6 for SIX. etc. Don't be fooled!! Shop carefully and avoid GIMMICKS and fancy names. Reply

Lance

Posted by: Lance
Posted: 17th Oct 2011

Lance says: its the whole economy. If people wenr't greedy and glutons, we would not need to rush the process of pushing food out; making it cheap and un organic. Bees are feed antibiotics so they last longer than a few days, chickens are feed hormones to get larger faster. Veges and fruit are sprayed with stuff to ripen faster. No one can be content so the whole wolrd has turned into a market. The saying of good things take time has vanished. Reply

trix56

Posted by: trix56
Posted: 22nd Nov 2011

trix56 says: You know, I read all your replies before answering. Yeah, I know where to get my fruit an veg cheap. I also have a car so I can get there.
My son relies on his feet. He also has little fridge space where he lives. He lives on pasta and noodles. I feed him up on vegies when he comes here. He'salso lactose intolerant. Milk costs more. They've just bought out a lactose virtually free ice cream but it's $5.99 for 1.2 litres.
You can go to Subway and get a reasonably healthy sub for $6.95. A pie costs $3.50. Don't even ask me the price of Nutrigrain or Nuttella. And grain breads. I get my unhealthy white for $1.00.
I do buy raw sugar because it actually is cheaper! But not wholemeal flour.
If you knew the growing conditions and what goes into those frozen veg you wouldn't buy them. They're laced with chemicals that are banned here but they're re-routed through New Zealand so you don't know.
I grow tomatoes, spinach, capsicum but I've only got a small garden. I can't grow it all.
Yes. Junk food is cheaper but sometimes to make ends meet, it's all you can buy. Only the rich can stay healthy. Reply

silvafern

Posted by: silvafern
Posted: 26th Jul 2012

trix56 says: You know, I read all your replies before answering. Yeah, I know where to get my fruit an veg cheap. I also have a car so I can get there.
My son relies on his feet. He also has little...

silvafern says: A blend of both is a ggod idea.Good for the metabolsm and good for the soul and mental condition.We do not want to be too boring and stuffy in the way we approach our lives, or in the way we encourage our young people to live and enjoy themselves. Plenty of Asian people exist on rice and cigarettes but still live well into their 90's. Plenty of "clean" living people get so obsessed with eating , diet and lifestyle that they stress themselves and those around them out and keel over far too early in life. A bit of good and bad is the answer! Reply

jjdrer

Posted by: jjdrer
Posted: 27th Jan 2014

trix56 says: You know, I read all your replies before answering. Yeah, I know where to get my fruit an veg cheap. I also have a car so I can get there.
My son relies on his feet. He also has little...

jjdrer says: I don't know where you live but in SA you can get Coles Multi Grain Bread or Wholemeal Bread for $1.50. Multigrain Cereal has a very high sugar content. You can get similar cereals to it much cheaper than it is.
Generic branded --Coles, Home Brand at Woolworths, Black and Gold etc. groceries (not F&V) are all made by well known manufacturers, some with slight variation of ratios of ingredients. If you are worried about prices try them, if you don't like them go back to a brand you like.
For 40 years I worked for a Company that sold Generic Labelled Goods and negotiated deals for both for Groceries and F& V. both generic and name brand packaged stock.
Generic Labelled pre-packed Fruit and Veg. are grown by reputable growers often in your home state and sometimes even have the growers' names on them in small print. Reply

trix56

Posted by: trix56
Posted: 27th Jan 2014

jjdrer says: I don't know where you live but in SA you can get Coles Multi Grain Bread or Wholemeal Bread for $1.50. Multigrain Cereal has a very high sugar content. You can get similar cereals to it much...

trix56 says: My cupboard is full of generic brands and I make full use of them. I am fussy about my bread though. Being on my own it's keeping quality is important but i find the Drake Foodland range pretty good Reply

Anonymous

Posted by: Anonymous
Posted: 30th Jul 2012

says: I've had to switch to a more organic and gluten free diet so our grocery bill skyrocketed. But to save money I go to the local markets every 2-3 weeks to buy our meat and veges/fruit. This saves us around $50-70 per month which kinda balances out the expensive health items I have to purchase. Reply

dani

Posted by: dani
Posted: 4th Sep 2012

dani says: exactly!! there are always ads on tv and signs displayed everywhere to promote healthy eating but they still continue to sell fruit and veg at ridiculous prices and crappy quality. frozen vegies are cheaper, last longer and taste probably better then the fresh ones these days. Very dissapointing. Reply

jjdrer

Posted by: jjdrer
Posted: 27th Jan 2014

dani says: exactly!! there are always ads on tv and signs displayed everywhere to promote healthy eating but they still continue to sell fruit and veg at ridiculous prices and crappy quality. frozen vegies...

jjdrer says: Occasionally produce is sonetimes before it even reaches the supermarkets. I have seen some arrive on trucks that I would feed to the fowls or pigs.
Sometimes but not always they are affected by weather conditions. I recently bought some plums that had rub marks on them. I think they may have just rubbed against the branches of the trees. They were perfect on the inside.
Some vegetables are damaged by overhead watering or rain running through the leaves. My now late Mother was a buyer for a small shop during WW11 and related to us many stories that she had been told. Years later she lived next door to a market garden and saw the damage happen herself.
Year later when she married my Dad and we had fruit trees and grew a lot of our own vegetables we had the same problems. When my Dad was unable to grow them he taught me the basics too. I grew some vegetables for approx. 30 years My brother hated gardening so he cut the lawns while grew vegies - mainly tomatoes, beetroot, carrots, cauliflowers and cabbages. The birds were a problem with peas and they forced their way around the netting I used so I gave up on them and bought frozen instead Reply

lele

Posted by: lele
Posted: 2nd Nov 2012

lele says: no wonder we have trouble with our weight junk food is cheap and conveniant , ive overcome this by drinking loads of water and going for a brisk walk daily and i have four for healthy active children that keep it all in check Reply

jjdrer

Posted by: jjdrer
Posted: 27th Jan 2014

lele says: no wonder we have trouble with our weight junk food is cheap and conveniant , ive overcome this by drinking loads of water and going for a brisk walk daily and i have four for healthy active...

jjdrer says: If you don't get indigestion from them (unfortunately I do and I love them - especially watermelon) melons are good to. They have good nutritional value and a high water content. Reply

Carolyn08

Posted by: Carolyn08
Posted: 8th Nov 2012

Carolyn08 says: I have always fed my family good healthy food, plus I am a bargain hunter. I try to buy fruit & vegies at the local markets, and at the supermarkets when they are on special. It does cost more, but we cut back in other areas, so we can ensure our kids are getting healthy food. We have never had takeaway food much, so when we do get it, it's a treat for the kids. I don't really understand how the big junk food companies can sell their food for so little. Reply

jjdrer

Posted by: jjdrer
Posted: 27th Jan 2014

Carolyn08 says: I have always fed my family good healthy food, plus I am a bargain hunter. I try to buy fruit & vegies at the local markets, and at the supermarkets when they are on special. It does cost more, but...

jjdrer says: I don't have a local market near me and I am unable to drive, so I either walk or catch the community bus to the Shopping Centres it visits. I find that the good F&V shops usually have better quality stock and also as a bonus it is mostly cheaper.
I have seen Vegies being unloaded off the truck and put on the shelves within minutes at 2 F&V shops. Reply

musicmum

Posted by: musicmum
Posted: 11th Jan 2013

musicmum says: You need to get your priorities in order. Spending money on healthy foods is an investment on your current and future health. Junk food eating catches up with you in your 40's 50's and 60's when your body starts to break down from accumulated toxins from processed foods. Junk food is cheap because it is junk. Just like when you buy a cheap plastic toy it breaks easily and won't last whereas a good well made product like Lego will last for decades. Looking after your health will prevent all those medical bills you will face if you don't eat healthy. Farmers markets are great places to shop for cheaper vegies and fruits. There are many community gardens you can join if you can't grow food at home. Reply

Anonymous

Posted by: Anonymous
Posted: 3rd Apr 2013

says: The main reason that junk food is much cheaper than healthy foods are because that they are easier and cheap to make. It is also because of the high demand on junk food in developed countries. Lets face it, factories make fries and burgers because many people like to eat them and it easier to make. While as a healthy meal like mash potatoes, grilled chicken and peas would take a while to cook before eating it. Junk food is very convenient for people working long hours or people rushing out of the house. The solution I would give is to be diligent in setting and keeping a healthy diet, though it may be hard but it will help. Reply

pittsdoll0201

Posted by: pittsdoll0201
Posted: 4th Apr 2013

pittsdoll0201 says: I think children need grow up so they eat healthy food...sometimes, they can want to eat fast food, it is Ok but shouldn't eat too much Reply

srhjne

Posted by: srhjne
Posted: 2nd Jul 2013

srhjne says: people always complain....water is cheaper then coke, a potato is 60c you can make chips yourself, tuna is 90c cook your own gluten free cake or bread is 2.50 a packet. lettuce is 1.50 tomtoes 3kg cucumber 1.99. healthy food is not expensive if you buy in bulk and buy on special and shop around. if your worried about buying australian well unless you buy organic it aint going to matter much anyway as everything gives you cancer these days anyway. Reply

jjdrer

Posted by: jjdrer
Posted: 27th Jan 2014

srhjne says: people always complain....water is cheaper then coke, a potato is 60c you can make chips yourself, tuna is 90c cook your own gluten free cake or bread is 2.50 a packet. lettuce is 1.50 tomtoes 3kg...

jjdrer says: I recently bought some gluten free bread mix. I can assure you the packet was more than $2.50. Gluten free cake mix is dearer too. Gluten free cereal is almost double the price of others. e.g. Gluten Free Cornflakes is nearly double the others (they have grains mixed in them that contain gluten --I have checked the ingredients on the packet. At least 95% of all Gluten Free Products are nearly double the price of their equivalent. Tomatoes and Lettuce are in season in Adelaide at the moment. They are about $5.99 Kg when on special regardless of whether they are loose or bagged. Lettuce has been $1.98 upwards on special. Reply

soph94

Posted by: soph94
Posted: 9th Jul 2013

soph94 says: Healthy food is definitely worth spending extra money on, and I think that if you're spending a bit extra you know you're getting actual food with nutrients as it costs a bit more for quality, the same as anything Reply

hardik_4965

Posted by: hardik_4965
Posted: 21st Sep 2013

hardik_4965 says: yes i am fully agree with you.. in a market there ara so many things like food which are expensive but not healthyer for our body..which things getting easy normally we likes it.. but which things getting hardly like gold or diamond its costly too,, but junk food is different things.. Reply

Suzie Q

Posted by: Suzie Q
Posted: 22nd Nov 2013

Suzie Q says: It is so true, you can get burgers from McDonalds for $2.00. A grilled sweet chilli chicken wrap costs over $7.00. You can get soft drink for a few dollars, a smoothie costs over $5.00.

I have an orchard, a vegetable garden and we grow our own beef, which is low fat. If you put our mince in a pan no fat comes out. But it is still hard to walk past the bargains, when I have found a carton of 20 magnums for $5.00. Reply

Bazz

Posted by: Bazz
Posted: 25th Jul 2014

Bazz says: Too true! It's almost to the point where we can get the same or better as a takeaway than if we bought everything & made it ourselves.

The reasons why healthier foods cost more are many, but one area that has been overlooked so far is that of government & industry subsidies. This is perhaps more significant than any other. Your $2 Burger from McDonald's would cost about $40 without government subsidies. At the same time, certified organic fresh producers are being slugged a huge array of government charges on every piece of produce sold. I think all this info has been deliberately hidden from us in Oz, but in the USA, some of the findings are quite astounding. Reply

Create a new topic to discuss